حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند: انسان بداخلاق بسیار خطا می کند و زندگی اش تلخ می شود.

دفعات بازدید: 2377 بار

دوشنبه، 7 فروردين 1396

روز جهانی تئاتر و قرائت پیام در یونسکو

به مناسبت 7 فروردین ماه روز جهانی تئاتر؛
روز جهانی تئاتر و قرائت پیام در یونسکو
این طرح در نهمین کنگره جهانی(آی تی آی) در شهر "وین" پایتخت اتریش با پیشنهاد "آروی کی وی ما"  رئیس وقت(آی تی آتی) به صورت رسمی مورد پذیرش تمامی اعضای این انیستیتوی جهانی قرار گرفت و به عنوان یک طرح سالیانه و جهانی به تصویب رسید. از آن تاریخ تا به امروز، همه ساله در تاریخ بیست و هفتم مارس میلادی برابر با هفتم فروردین ماه هجری شمسی، مراکز ملی انیستیتوی جهانی تئاتر(آی تی آی) که متشکل از بیش از 100 عضو هستند با برگزاری مراسم مختلفی، این روز را گرامی می دارند و متناسب با داشته های آیینی و نمایشی خود جشن هایی را برای معرفی و دعوت مخاطبان به دیدن نمایش های صحنه ای و میدانی برگزار می کنند.
 
انیستیتو جهانی تئاتر برای نخستین بار در سال 1948 از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسکو) و با حضور تنی چند از فعالان، صاحبنظران و کارشناسان هنر نمایش جهان تاسیس شد و به عنوان یک موسسه غیردولتی فعال در زمینه هنرهای نمایشی به صورت مشورتی و انجام فعالیت های مشترک از طرف سازمان های مرتبط با "یونسکو" با هدف بسط و توسعه تئاتر به عنوان زبانی جهانی برای انتقال مفاهیم مشترک انسانی در جهان فعالیت خود را آغاز کرد.
مهمترین اهداف "آی تی آی" که در حقیقت سنگ بنای شکل گیری این تشکل جهانی بود بر مواردی مانند "اعتلای مبادلات بین ‏المللی دانش و عمل در حیطه هنرهای نمایشی"، "برانگیختن نیروی خلاقیت و همکاری بین دست ‏اندرکاران تئاتر"، "آگاه ‏سازی افکار عمومی از لزوم به حساب‏ آوردن آفرینندگی هنری در قلمرو توسعه"، "تعمیق درک مشترک برای تحکیم صلح و دوستی در میان ملت ها" و "پیوستن به دفاع از اهداف یونسکو به عنوان یک سازمان جهانی" استوار بود.
 
برای تحقق این اهداف کلان و رسیدن جامعه جهانی به این خواست های انسان دوستانه هر ساله انجمن های ملی(آی تی آی) در سراسر جهان ضمن اعلام برنامه های خود به "آی تی آی" جهانی، برنامه های خاصی را برای معرفی هنرنمایش به عموم مخاطبان به عنوان حامیان و سرمایه های اصلی تئاتر هر کشور برگزار می کنند.  در همین راستا، هر ساله یکی از شخصیت های بزرگ هنر تئاتر و یا افرادی که به واسطه نام بزرگشان در تمامی شاخه های فرهنگی و هنری تاثیرگذار هستند، متنی را به عنوان پیام روز جهانی تئاتر بر اساس بزرگداشت ها و پنداشت های هنری و انتظاراتی که آنها از هنر نمایش در سال پیش رو دارند را به رشته تحریر در می آورند و در اختیار "آی تی آی" قرار می دهند.
 
این مرکز نیز پیام سال تئاتری را به تمام مراکز عضو می فرستد و این پیام پیش از انجام هر برنامه ای برای حاضران قرائت می شود و در بیش از یکصد رسانه دیداری، شنیداری و مکتوب بین المللی منتشر می شود تا عموم علاقه مندان و فعالان این هنر، تلاش خود را برای تحقق آن شعار در نمایش های تولیدی خود به کار برند. نخستین پیام روز جهانی تئاتر توسط "ژان کوکتو" نمایشنامه نویس و کارگردان شهیر فرانسوی در سال 1962 میلادی ایراد شد و طی آن هرساله یکی از شخصیت های بزرگ هنر نمایش و یا صاحب نامان بین المللی عرصه فرهنگ و هنر پیام روز جهانی را منتشر می کنند.
 
"ایزابل هوپرت" به عنوان هنرمند منتخب ITI برای نگارش پیام سالیانه روز جهانی تئاتر 2017، متن پیامش را در روز 27 مارس برابر با 7 فروردین ماه 1396 در تالار مرکزی یونسکو در پاریس قرائت می‌کند. سال گذشته پیام روز جهانی تئاتر را آناتولی واسیلیو کارگردان روس و بنیانگذار مدرسه هنرهای دراماتیک مسکو نوشت. پیش از او نیز هنرمندانی همچون ادوارد آلبی، آگوستو بوال، ژان کوکتو، آرتور میلر، پابلو نرودا، داریو فو، جسیکا کاوا و... پیام روز جهانی تئاتر را نوشته‌اند.
 
ایزابل هوپررت که تاکنون بیش از 15 بار نامزد دریافت جایزه سزار شده، تاکنون جوایز متعددی همچون خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن از فستیوال برلین، دو جایزه بهترین بازیگر زن از جوایز فیلم اروپا، سه جایزه بهترین بازیگر زن از جوایز لومیر فرانسه، شیر طلایی افتخاری و دو جایزه بهترین بازیگر زن از فستیوال ونیز، دو جایزه بهترین بازیگر زن از فستیوال کن و... را از آن خود کرده و در سال 2008 نیز نشان «لژیون دونور» فرانسه را به گردن آویخت.
 
در حالی که 7 فروردین ماه به عنوان روز جهانی تئاتر پذیرفته شده است اما در ایران همه ساله مراسمی با عنوان هفته بزرگداشت تئاتر از تاریخ 9 تا 15 اردیبهشت ماه، به عنوان جشن "اردیبهشت تئاتر ایران" برای بزرگداشت این هنر و هنرمندان آن در سراسر کشور برگزار می شود.

ارسال نظر

• نظراتی را که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
• نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.