حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند: انسان بداخلاق بسیار خطا می کند و زندگی اش تلخ می شود.

دفعات بازدید: 1592 بار

يکشنبه، 21 آذر 1395

فرهنگ سازی، اصلاح سبک زندگی و ارتقای کیفی جمعیت کشور، کلیدواژه‌های اصلاح سیاستهای جمعیتی

فرهنگ سازی، اصلاح سبک زندگی و ارتقای کیفی جمعیت کشور، کلیدواژه‌های اصلاح سیاستهای جمعیتی

به گزارش مهران به نقل از فارس، نخستین همایش کشوری جمعیت و خانواده با شعار «خانواده متعادل  ایران مقتدر» کار خود را با هدف پرداختن به یکی از مبانی استراتژیک در حوزه امنیت یعنی و با حضور مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی، معاون طرح‌های مرکز آمار ایران و کارشناسان و اساتید این عرصه در دانشگاه اصفهان آغاز کرد و بعد از سخنرانی مسؤولان کشوری حاضر در برنامه و مسؤولان همایش، تعدادی از مقالات برگزیده ارائه شد.
 
علی ربانی عصر شنبه در زمینه رویکرد این همایش اظهار داشت: رویکرد برگزاری این همایش مسأله پردازانه است، یعنی مسائل اجتماعی مهمی را تشخیص داده و بررسی کردیم و به تناسب تخصص مسأله جمعیت مورد توجه ما قرار گرفت، چرا که با یک مسأله مهم جمعیتی مواجه هستیم.
 
وی افزود: جمعیت و خانواده ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و سلامت خانواده سلامت جامعه را نشان می‌دهد و به عکس و در این همایش نقاط تلاقی این دو حوزه مهم مطرح است.
 
دبیر علمی نخستین همایش جمعیت و خانواده خاطرنشان کرد: کاهش نرخ باروری با تصمیم والدین برای فرزند آوری مرتبط بوده و تصمیم به ازدواج و افزایش سن ازدواج هم در این زمینه اهمیت دارد.
 
عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان با شاره به اینکه در این همایش در نظر داریم ابعاد مختلف جمعیت و خانواده را واکاوی کرده و به یک توافق برسیم، عنوان داشت: نزدیک به 300 مقاله برای این همایش دریافت شد که با داوری اساتید در اصفهان و تهران 50 مقاله به صورت سخنرانی و پوستر پذیرفته شده است.
 
ربانی به اهمیت گفتمان سازی در این تأکید کرد و گفت: باید فعالیت‌ها را در حیطه گفتمان سازی در این موضوع جلب کرده و سیاست‌های مهم را دنبال کنیم.
 
وی در پایان تصریح کرد: یک فرصت 10 ساله‌ای در اختیار داریم که با استدلال علمی بسیار متین و دقیق برای حل این مشکل کار فرهنگی کنیم و نیاز است در این فرصت طلایی همکاری وسیعی بین افراد و نهادهای مرتبط صورت بگیرد.
 
در ادامه محمدجواد محمودی با اشاره به اینکه ایران در چهار دهه گذشته تحولات جمعیتی بسیاری را پشت سر گذاشته است، اظهار کرد: این تحول جمعیتی بیش از هر موضوع دیگری در روند باروری کشور مشهود است؛ برآوردهای انجام شده، نشان می‌دهد که نرخ باروری کل (TFR) از حدود 7/7 فرزند برای هر زن در سال 1345 به  6.3  فرزند در سال 1355 کاهش یافته است.
 
وی افزود: بعد از این کاهش اولیه موقتاً وقفه‌ای در گذار جمعیتی ایران پدید می‌آید و تحت تأثیر شرایط خاص متأثر از رویداد انقلاب اسلامی، باروری در بین سال‌های 58-1356 افزایش یافته و سپس تا حوالی سال 1363 روند نسبتاً ثابتی را ادامه می‌دهد.
 
مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: از سال 1363 به بعد مجدداً به تدریج روند کاهش باروری آغاز می‌شود و از 6.9 فرزند برای هر زن در این سال به 5.7 فرزند در سال 1367 که زمان راه‌اندازی مجدد برنامه‌های تنظیم خانواده است، می‌رسد و از این زمان به بعد به سرعت روند انتقالی خود را طی کرده و میزان باروری کل به حدود 2.1 در سال 1379 می‌رسد؛ روند کاهشی باروری در سال‌های بعد نیز همچنان یافته و در سال 1385 به زیر سطح جانشینی (2.1 TFR <) کاهش می‌یابد و هم اکنون نیز در زیر سطح جانشینی قرار دارد(TFR =1.8).
 
محمودی در ادامه به چرایی تجدید نظر در سیاست‌های جمعیتی پرداخت و اذعان داشت: سیاست تعدیل موالید از 6.4 مولود زنده به دنیا آمده در طی دوران بالقوه باروری یک زن در سال 1365 به 4 نوزاد در سال 1390، کاهش نرخ رشد طبیعی جمعیت از 3.2 به 2.3 درصد در همین مدت و در ادامه کاهش باروری عمومی زنان تا حد 4 نوزاد و نرخ رشد طبیعی 2.3 درصد در سال 1390 مهم‌ترین هدف‌های درازمدت سیاست تحدید موالید کشور خواهد بود.
 
وی در ادامه به ارائه آمارهایی در مورد آینده جمعیتی کشور پرداخت و گفت: نکته حائز اهمیت این است که تا یک یا دو سال آینده هم ممکن است با افزایش تولدها مواجه شویم و مقدار جزئی هم افزایش در نرخ  باروری را شاهد باشیم، اما بعد از آن توان درونی جمعیت برای افزایش خالی می‌شود و به یک باره باروری شروع به کاهش می‌کند.
 
مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی  اضافه کرد: نکته حائز اهمیت این است که از سال 1380 به علت اثر گشتاور یا نیروی درونی جمعیت، افزایش موالید در حال رخ دادن بوده و ممکن است روند صعودی تولدها تا سال آینده به ‌این ‌علت تداوم داشته باشد.
 
محمودی همچنین به شعار افزایش رشد جمعیت در سال 1388 اشاره داشت و مطرح کرد: آمارهای مربوط به متولدین نشان می‌دهد که روند افزایش تولدها نشأت گرفته از شیب افزایشی بوده که قبل از سال 1388 وجود داشته است و نمی‌توان افزایش تولدهای سال‌های اخیر را صرفاً به سیاست‌های جمعیتی جدید مرتبط دانست.
 
وی در ادامه عنوان کرد: بنابراین نمی‌توان انتظار داشت بدون اینکه کار جدی برای اصلاح ساختارها جهت تحکیم خانواده صورت گیرد، باروری به‌ اندازه‌ای که برای حفظ تعادل در ساختار جمعیتی کشور لازم است، در آینده افزایش یابد.
 
مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: روند نزولی در میزان باروری کشور و کاهش نرخ رشد جمعیت باعث شد تا محققان و مدیران عالی رتبه کشور در خصوص روند مذکور در دهه‌های آتی هشدار دهند.
 
محمودی تصریح کرد: بسیاری از کشورهای با باروری پایین در خصوص پیامدهای باروری پایین نگران هستند؛ در سال 2013، 70 درصد کشورهای با باروری پایین (در مجموع 62 کشور) یک سیاست جمعیتی را برای افزایش سطوح باروری اتخاذ کرده‌اند، این آمار در حالی است که این رقم در سال 1996 تنها 30 درصد بوده است.
 
وی در ادامه به سیاست‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌ عنوان عالی‌ترین مرجع سیاست‌گذاری علم و فرهنگ کشور در چارچوب نقشه مهندسی ‌فرهنگی و بر اساس تحلیل وضعیت ‌فرهنگی کشور و با مشارکت صاحب‌نظران و متخصصان حوزوی و دانشگاهی، موضوع تحولات‌ جمعیتی کشور را به‌ صورت تخصصی و جامع مورد بررسی قرار داد و سیاست‌های افزایش باروری را در ابعاد فرهنگی، آموزشی، اجتماعی، بهداشتی، درمانی، اقتصادی و... به تصویب رساند.
 
مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: تدوین این مصوبات بر اساس آخرین تحلیل وضعیت جمعیتی و عوامل مؤثر بر کاهش نرخ باروری و رشد جمعیت تا زیر حد جایگزینی (1.7 در سال 1390) و با بررسی چالش‌های جمعیتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی و آینده‌پژوهی صورت گرفت.
 
محمودی هدف را در مرحله اول جلوگیری از کاهش نرخ باروری کل و در مرحله بعد ارتقای نرخ باروری متناسب با آموزه‌های اسلامی، اقتضائات راهبردی کشور، مطالعات جمعیت شناختی، آمایش جمعیتی و پایش مستمر جمعیتی دانست.
 
وی با بیان اینکه مجموعه سیاست‌های جمعیتی جدید ایران را می‌توان در 5 محور دسته‌بندی کرد، افزود: فرهنگ‌سازی، اصلاح سبک زندگی، ارتقای کیفی جمعیت کشور، تدوین سیاست‌ها، برنامه‌ها و قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی، آمایش جمعیتی و ایجاد و استقرار نظام مدیریت فرا بخشی و جامع جمعیت کشور محورهای در نظر گرفته شده هستند.
 
مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی به طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده اشاره کرد و اظهار کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 1390 با حضور در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی نسبت به ارائه گزارش وضعیت جمعیت در جمهوری اسلامی ایران و ایجاد حساسیت و آگاهی بخشی اقدام شد.
 
محمودی ادامه داد: متعاقب آن کمیسیون مشترک تشکیل و با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده با هدف نیل به میزان باروری کل حداقل (2.5) فرزند به ازای هر زن در رشد کمّی جمعیت تا سال 1404 تهیه شد.
 
وی در پایان با اشاره به اینکه این طرح علاوه بر شاخص‌های کمی، به ارتقای کیفی جمعیت و بازبینی آن متناسب با مقتضیات سیاست‌های کلان جمعیتی کشور توجه کرده است، گفت: این طرح شامل سه فصل کاهش سن ازدواج، کاهش میزان طلاق و حمایت از فرزند آوری است که پس از سه سال رفت و برگشت در کمیسیون‌های مختلف مجلس در 42 ماده تهیه و تنظیم شده و آماده ارائه به صحن علنی مجلس است.

ارسال نظر

• نظراتی را که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
• نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.