حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند: انسان بداخلاق بسیار خطا می کند و زندگی اش تلخ می شود.

دفعات بازدید: 1654 بار

يکشنبه، 19 دی 1395

مدیریت فرهنگ نیازمند نگاهی راهبردی، جامع و سیستمی است

مدیریت فرهنگ نیازمند نگاهی راهبردی، جامع و سیستمی است

مهران: مشاور کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: فرهنگ یکی از اصلی ترین ارکان تشکیل‌دهنده جوامع انسانی است که رشد و تعالی آن باعث دستیابی به حیات طیبه، و انحطاط آن موجب سقوط و تباهی است. در هر جامعه ای از جمله دینی، لائیک و سکولار بحث فرهنگ اهمیتش مشخص و قابل توجه است و اهمیت آن در کشور و جامعه ما که فرهنگی مبتنی بر دین دارد، بیشتر از هر جامعه دیگری است.
بنابراین نظام مدیریتی کشور، وظیفه دارد که مانند سایر ارکان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در این عرصه نیز نظام¬سازی و اعمال مدیریت جامع نماید. اما برای محقق نمودن این مهم، نیازمند مدلی بومی، کارآمد، عملیاتی و کاربردی است تا بر آن اساس بتواند اهداف عالیه خود را محقق نماید. مدلی که بتواند ضمن ممانعت از دولتی شدن فرهنگ، به ولنگاری¬های موجود در نظام فرهنگی نیز پایان دهد. متاسفانه وضعیت فرهنگی در کشور دچار آشفتگی زیادی است که ناشی از یکسری عوامل سیستمی و مدیریتی از یک سو و عوامل نرم افزاری و سبک زندگی از سوی دیگر می باشد.

مهندس ماهرالنقش ، در گفتگو با خبرنگار رصدخانه فرهنگی اصفهان بیان داشت: هنگامی که رفتارهای فرهنگی ما درست نیست و ما مردم فرهنگ ترافیک، فرهنگ آپارتمان نشینی، فرهنگ مطالعه، انضباط اجتماعی، حق الناس و ...  را به نحو مطلوب رعایت نمی کنیم، وظیفه حکومت، حوزه علمیه، دانشگاه، مردم و ... چیست؟ بعضی معتقدند باید فرهنگ را رها کرد تا خودش شکل بگیرد و بعضی می گویند فرهنگ را باید مدیریت کرد.

کتاب "مدل مدیریت جامع فرهنگ" منتشر شد


مشاور معاون فرهنگی شهردار اصفهان افزود: در حقیقت آسیب شناسی هایی که در جاهای مختلف مثل شورای انقلاب فرهنگی، مجلس و... انجام شده ما را به این نقطه رسانده است که یکی از مشکلات اساسی در کشور، بخش نظام فرهنگی می باشد که این نظام مجموعه ای از سرمایه های انسانی، ساختارها، منابع علمی، قوانین و مقررات، اعتبارات و بودجه و ... است؛ که اگر سامان دهی مناسب شوند می توان امید به اصلاح رفتارهای فرهنگی در لایه های مختلف اجتماعی داشت. از سویی سوالاتی کلیدی و مبنایی در حوزه فرهنگ وجود دارد، که باید نظام فرهنگی به آن جواب شفاف و دقیق دهد.
جمهوری اسلامی ایران چه تعریفی برای فرهنگ برگزیده است؟
 دبیر قرارگاه فرهنگ استان اصفهان ادامه داد: ابهامات در موضوعات بسیار بدیهی در حوزه مدیریت فرهنگ وجود دارد، که هنوز پاسخی روشن و عملیاتی به آنها نداده ایم. تعریفی از فرهنگ، ابعاد، مولفه ها و شاخص های فرهنگ نداریم. البته چندین کتاب در مورد تعریف فرهنگ تالیف و ترجمه شده است، اما جمهوری اسلامی ایران چه تعریف عملیاتی ای برای خود دارد؟ رابطه این مولفه ها با سازمان های فرهنگی موجود کدامند؟ رابطه فرهنگ با سایر مولفه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی چیست؟ و ده ها سوال کلیدی دیگر!
وی اضافه کرد: آیا فرهنگ مدیریت پذیر هست یا نه؟ رابطه فرهنگ با آسیب های اجتماعی چیست؟ متولی فرهنگ در کشور چه کسی است؟ شورای انقلاب فرهنگی یا مجلس یا دولت یا حوزه علمیه؟ متولی فرهنگ در استان ها چه کسی هست؟ نماینده ولی فقیه  یا استانداری یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا سازمان تبلیغات می باشد؟ اینگونه سوالات در حقیقت تکلیفشان روشن نیست و لذا علیرغم هزینه کرد زیاد در حوزه فرهنگ، کسی از وضعیت فرهنگ راضی نیست از مقام معظم  رهبری که می گویند: من از وضعیت فرهنگ نگران هستم تا مراجع، نخبگان و حتی مردم.
تمرکز بر روی کلید واژه مدیریت جهاد فرهنگی است
ماهرالنقش، نویسنده و محقق گفت: مسئله اصلی یکی در حوزه سخت افزاری بحث سیستم و نظام فرهنگی و دیگری در حوزه نرم افزاری بحث سبک زندگی است.

بر اساس موارد فوق و آسیب شناسی های انجام شده؛ در کتاب حاضر تلاش نموده ایم تا با نگاهی راهبردی، جامع و سیستمی به موضوع فرهنگ، و با بهره گیری از تجربیات علمی و دانشی و عملی نگارنده و جمع کثیری از محققان و دانشمندان و مدیران این عرصه و با رویکردی کاملاً تجویزی، مدلی عملیاتی و کاربردی در زمینه مدیریت جامع فرهنگ کشور ارائه شود.
در حقیقت بیان نموده ایم که مدل مطلوب برای مدیریت جامع فرهنگ در کشور ما چه باید باشد؟ (البته بر اساس واقعیات و محدودیت های در صحنه عمل) تا بتوانیم از این وضعیت بی سامان نجات پیدا کنیم و انشاءالله نشر این کتاب مقدمه ای باشد برای رفع معضلات موجود عرصه مدیریت فرهنگ کشور.
 
این کتاب حاصل چند سال کار علمی و عملی است که در مرکز مطالعات شورای انقلاب فرهنگی، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، قرارگاه فرهنگ استان های اصفهان و گیلان و شهرداری اصفهان و با تمرکز بر کلید واژه «مدیریت فرهنگ» انجام شده است؛ و در این کتاب سعی شده تا نتایج کارهای علمی و عملی (پایلوت ها) در جاهای مختلف ارائه شده است.

مشاور معاون فرهنگی شهردار اصفهان افزود: کتاب "مدل مدیریت جامع فرهنگ"  از انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است که 6 فصل دارد، که سه فصل اول جنبه نظری و سه فصل بعدی جنبه عملی و کاربردی دارند.
فصل اول بحث های نظری و فصل دوم وضعیت مدیریت فرهنگ در کشور است در فصل سوم به فرضیات، ویژگی‌ها و چالش های مدل مطلوب می پردازد. در فصل چهارم این مدل بهینه به صورت عملیاتی، اجرایی و قابل عمل در لایه های مختلف تبیین و ارائه شده است. در اینجا حتی جزئیات فرآیندی و ساختاری و حتی کاربرگ های مورد نیاز هر موضوع ارائه شده اند. در فصل پنجم مطالعه موردی برای پیاده شدن این مدل مدیریت جامع فرهنگ در یک سازمان ارائه شده (شهرداری) و نهایتاً در فصل ششم خلاصه مدیریتی کتاب در حدود 30 صفحه بیان گردیده است.
نکته مهمی که باید بر آن تاکید شود قابلیت تعمیم مدل در سطوح راهبردی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی؛ سطوح استانی مانند استانداری ها و ادارات ارشاد و سازمان های فرهنگی و سطوح عملیاتی و میدانی مانند کانون ها و مجموعه های فرهنگی مردمی است.
یکی از علت های اصلی آسیب های اجتماعی نبود نظام فرهنگی مطلوب است
کارشناس ارشد آی تی افزود: اگر بخواهیم از این ولنگاری فرهنگی که مقام معظم رهبری می فرمایند نجات پیدا کنیم و آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم و در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ارتقا پیدا کنیم راهی نداریم به جز اینکه اول تمرکز بر نظام سازی فرهنگی کنیم و وارد عمل شویم و برای رفع معضلات ریشه ای، اولویت اول مان پرداختن به علت ها باشد و نه معلول ها.
امروز ایجاد و استقرار نظام مدیریت جامع فرهنگ در کشور یک انتخاب نیست، بلکه یک الزام است و به نظر می آید یکی از علت های اصلی آسیب های اجتماعی نبود نظام فرهنگی کارآمد است و پیشنهاد می کنم به سمت عملیاتی کردن محتوای این کتاب، پایلوت و پیاده سازی آن رفته تا با درگیر کردن ارکان مختلف فرهنگی در کشور و سامان دهی اجزای نظام فرهنگی، از این ولنگاری نجات پیدا کنیم.
وی در آخر گفت: سعی کردیم یک کتاب کاربردی و کاملا عملیاتی و البته با تکیه بر مبانی دینی و علمی ارائه شود، که ثبت و ضبط تجربیات حدود 8 سال گذشته جمعی از نخبگان و مدیران و کارشناسان عرصه مدیریت فرهنگ کشور بوده است. به این امید که دوستان مختلف بتوانند از آن استفاده، نقد و تکمیل کنند.
ضمن اینکه باید از دوستان گرانقدرمان در جاهای مختلف که قبلاً نامش را بردم برای همکاری ها و همفکری ها و حمایت‌ها و حتی آزار و اذیت هایی که در این مسیر متحمل شدند ولی از پای نشستند تشکر و قدردانی ویژه نمایم.

مشخصات کتاب:

مدل مدیریت جامع فرهنگ
علی ماهرالنقش
ناشر: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامى
وابسته به دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم
تهیه: معاونت پژوهشى پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامى
سرویراستار: محمدباقر انصاری
ویراستار: فاطمه رجبى
لیتوگرافی، چاپ و صحافی: چاپخانه مؤسسه بوستان کتاب
چاپ اول: پاییز 1395
شمارگان:1000
جلد کتاب:
 

برای تهیه نسخه کاغذی کتاب با این شماره تماس بگیرید: 37832833-025
 

ارسال نظر

• نظراتی را که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
• نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.