حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند: انسان بداخلاق بسیار خطا می کند و زندگی اش تلخ می شود.

دفعات بازدید: 1961 بار

دوشنبه، 16 اسفند 1395

رونمایی از کتاب «مسجدجامع عتیق موزه دُر و عقیق» در مسجد جامع عتیق

19 اسفندماه انجام می شود؛
رونمایی از کتاب «مسجدجامع عتیق موزه دُر و عقیق» در مسجد جامع عتیق
کتاب «مسجدجامع عتیق موزه دُر و عقیق» نوشته عبدالرضا کارگر، در مسجد جامع عتیق اصفهان رونمایی می شود.
 
مراسم رونمایی از این کتاب از سوی مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل مراکز وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان برگزار می شود.
 
عبدالرضا کارگر، سرپرست مسجد جامع عتیق اصفهان است که پیش از این نیز پروژه طرح مرمت ایوان شرقی مسجد جامع را ارائه کرده است.
 
مسجد جامع‌ عتیق اصفهان بیش از هزار سال تجربه مسجدسازی به ویژه طرح ایرانی را در بر دارد. مسجد اولیه که در قرن دوم هجری قمری ساخته می شود دارای ابعاد محدودی بوده که در قرن سوم تخریب شده و بر روی آن مسجدی عظیم با وسعت چندین برابر برپا می‌شود. پس از آنکه مسجد جامع در قرن ششم به مسجد چهار ایوانی تبدیل شد بعد از آن شاهد تغییرات زیادی در خود بوده است. مجموعه حاضر همچون موزه عظیمی، معرف روند تحول و تکامل معماری ایران در دوره اسلامی و حتی پیش از آن است، چرا که کاوش‌های باستان شناسی نشان از آن دارد که احتمالا این مسجد پیش از تسلط اعراب بر این شهر، مرکز مذهبی مهم شهر بوده و بصورت یکی از آتشکده‌های شهر اصفهان کاربری داشته‌ است. سیمای فعلی مسجد عمدتا مربوط به اقدامات دوره سلجوقی است، اما تعمیرات و الحاقات آن به دوران‌های بعد به خصوص عصر صفویان مربوط می‌شود. گرچه در کاوش‌های باستان‌شناسی آثاری متعلق به دوران آل‌بویه و قرن سوم هجری باز می‌گردد. در همین کاوش‌ها آثار قبل از اسلام نیز کشف شده است. بخش‌های مختلف مسجد جامع اصفهان که در آخرین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو به فهرست جهانی افزوده شده است، نزدیک به دو هزار سال شکل گرفته‌ و طی این سال‌ها در حال مرمت یا بازسازی بوده است. در خصوص این بنای تاریخی که اکنون هزاران سال از ایجاد آن می‌گذرد گفته می‌شود مهم‌ترین طرح‌های توسعه مسجد تاریخی اصفهان در دوران آل‌بویه و پس از آن در دوران حکومت صفویه بر ایران شکل گرفته است.
 
پیش از این اعلام شده بود که تعداد 30 کتاب با محوریت اصفهان شناسی از سوی مرکز اصفهان شناسی در حال تهیه است و کتاب «مسجد جامع عتیق موزه دُر و عقیق» اولین کتاب از این مجموعه است که منتشر شده و رونمایی خواهد شد. مراسم رونمایی از «مسجدجامع عتیق موزه دُر و عقیق» پنجشنبه 19 اسفندماه ساعت 9 تا 12 در مسجد جامع عتیق اصفهان، شبستان اولجایتو برگزار می شود.

ارسال نظر

• نظراتی را که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
• نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.