حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند: انسان بداخلاق بسیار خطا می کند و زندگی اش تلخ می شود.

دفعات بازدید: 1881 بار

دوشنبه، 25 بهمن 1395

تردید در مدیریت فرهنگ 3/ متقی: برای ساخت عالم فرهنگی باید گفتمان‌سازی و جبهه‌سازی کنیم


تردید در مدیریت فرهنگ 3/ متقی: برای ساخت عالم فرهنگی باید گفتمان‌سازی و جبهه‌سازی کنیم

حجت الاسلام احسان متقی بیان کرد: باید عالم بسازیم. برای این که عالم فرهنگی بسازیم مقام معظم رهبری بر گفتمان‌سازی دست می‌گذارند یا تاکید ویژه بر تشکیل جبهه دارند. به این معنا که افراد همدست و همدلی که در گوشه و کنار فکر و عمل فرهنگی می‌کنند به هم برسند تا بتوانند به گفتمان غالب تبدیل شوند.

یک فعال فرهنگی معتقد است، باید عالم بسازیم. برای این که عالم فرهنگی بسازیم مقام معظم رهبری بر گفتمان‌سازی دست می‌گذارند یا تاکید ویژه بر تشکیل جبهه دارند. به این معنا که افراد همدست و همدلی که در گوشه و کنار  فکر و عمل فرهنگی می‌کنند به هم برسند تا بتوانند به گفتمان غالب تبدیل شوند.

 
به گزارش خبرنگار مهران‌آنلاین، حجت الاسلام احسان متقی بیان کرد: تعریف فرهنگ بسیار سخت است. شاید قابل تعریف نباشد. مقام معظم رهبری فرمودند، «فرهنگ مانند هوا است». بنایزاین نه قابل اشاعه و نه قابل تعریف است. اما آلودگی و سلامتش حس می‌شود. این هوا طبیعتا فضای تنفس‌مان را شکل می‌دهد. هوایی که ذیل آن تنفس می‌کنیم آلودگی آن  اثر مستقیم بر ما دارد. بنابراین فرهنگ قابل تعریف نیست اما قابل احساس است. 
 
وی افزود: برای این که به احساس درستی از فرهنگ برسیم باید به یک عالم برسیم. از این‌رو، تعبیر شاکله از آن داشتند.. «کل یعمل شاکله...» مراد از شاکله؛ فضا یا عالم است. 
 
متقی نتیجه‌گیری کرد: عالمی که انسان‌ها در ذیل آن تنفس و احساس حیات می‌کنند اگر روشن و مشخص نباشد ما پریشانیم. 
 
وی علت اصلی پریشانی فرهنگی جامعه ما در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی و به صورت مشخص، بعد از دفاع مقدس را این داتست که بی‌عالم شده‌ایم. وی گفت: نه عهد غرب و مدرنیته را برای خود تعریف کردیم  نه دلبستگی‌مان به عهد خودمان که عهد دینی و رسیدن به تمدن دینی است آنقدر قوی بوده است که برای ما شخصیت و شاکله درست کند. به همین جهت به آشفتگی در فرهنگ می‌رسیم. این موضوع با عمل فرهنگی و مهندسی فرهنگی  قابل جمع نیست. 
 
به اعتقاد وی؛ فرهنگ که عملیات، شکل و کار فرهنگ باشد  قابل مدیریت نیست. چون ذیل عالم است و تا به عالم نرسیم به هوا، فضا و تنفس دسترسی پیدا نمی‌کنیم. 
 
متفی تاکید کرد: باید عالم بسازیم. برای این که عالم فرهنگی بسازیم مقام مغظم رهبری بر گفتمان‌سازی دست می‌گذارند یا تاکید ویژه بر تشکیل جبهه دارند. به این معنا که افراد همدست و همدلی که در گوشه و کنار  فکر و عمل فرهنگی می‌کنند به هم برسند تا بتوانند به گفتمان غالب تبدیل شوند. 
 
وی در عین حال گفت: اگر به گفتمان غالب نرسیم هیچ کدام از اعمال فرهنگی ما نتیجه نمی‌دهد. 
 
به نظر وی، یکی از آیات بسیار موثر قرآن کریم در موضوع  مدیریت فرهنگ؛ آیه 35 سوره انعام است که می‌فرماید، «وَ إِنْ کانَ کَبُرَ عَلَیْکَ إِعْراضُهُمْ فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تَبْتَغِیَ نَفَقاً فِی الأَرْضِ أَوْ سُلَّماً فِی السَّماءِ فَتَأْتِیَهُمْ بِآیَة وَ لَوْ شاءَ اللّهُ لَجَمَعَهُمْ عَلَى الْهُدى فَلا تَکُونَنَّ مِنَ الْجاهِلینَ و اگر اعراض کردن آنها بر تو سنگین است، چنانچه بتوانى نقبى در زمین بزنى، یا نردبانى به آسمان بگذارى (و اعماق زمین و آسمان ها را جستجو کنى، چنین کن) تا آیه (و نشانه دیگرى) براى آنها بیاورى! اما اگر خدا بخواهد، آنها را (به اجبار) بر هدایت جمع خواهد کرد. (ولى هدایت اجبارى، چه سودى دارد؟) پس هرگز از جاهلان مباش! » . 
 
متقی گفت: وقتی قرار شد گفتمان بسازیم و به فضا و عالم برسیم، مدیریت فرهنگ به معنای ذکر، تذکر و  توجه انسان‌ها به عالم دینی درست است. 
 
مدیریت فرهنگ به معنای برنامه‌ریزی برای عمل فرهنگی کاری است که 37 سال در حال انجام آن هستیم و هر روز خسته‌تر از دیروز. 
 
به اعتقاد این کارشناس مذهبی، اگر قرار شد که گفتمان‌سازی انجام دهیم چند مورد اثرگذاری زیادی دارد. او یکی از مهم‌ترین ارکان گفتمان‌سازی را خوب گوش دادن دانست. متفی افزود: ما تقریبا توانایی گوش دادن حرف یکدیگر را نداریم. نمی‌توانیم
خوب گوش دهیم. لازمه  خوب گوش دادن آزاداندیشی است که رهبری در این چند سال تاکید ویژه‌ای بر آن داشتند. 
 
وی در پایان گفت: اگر به آزاداندیشی نرسیم به تفکر نمی‌رسیم. اگر به تفکر نرسیم طبیعتا آدم‌ساز نخواهیم شد. آزاداندیشی و  خوب گوش دادن بر سر میز گفتگو به خوبی اتفاق می‌افتد. ما به گفتگوهای فکری در فضای آزاد‌اندیشی بسیار نیاز داریم.

 


نویسنده :

ارسال نظر

• نظراتی را که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
• نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.