حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند: انسان بداخلاق بسیار خطا می کند و زندگی اش تلخ می شود.

دفعات بازدید: 2723 بار

جمعه، 22 بهمن 1395

وقتی جشن هنر شیراز بازنمایی شد

وقتی جشن هنر شیراز بازنمایی شد

محمود فروزبخش: در جشن هنر شیراز در سال 1356 یک گروه تئاتر مغازه ای را در یکی از خیابان های پر رفت و آمد شیراز اجاره کرده و ظاهراً می‌خواستند برنامه خود را به طور کاملاً طبیعی در کنار خیابان اجرا کنند. صحنة نمایش نیمی در داخل مغازه و نیمی در پیاده‌رو مقابل آن بود. یکی از صحنه‌ها که در پیاده‌رو اجرا می‌شد تجاوز به عنف بود که به طور کامل (نه به طور نمایشی و وانمودسازی) به وسیله یک مرد (کاملاً عریان) با یک زن که پیراهنش به وسیله مرد متجاوز چاک داده می‌شد در مقابل چشم همه صورت می‌گرفت.

 

 


این صحنه‌ای از جشن هنر شیراز است.

 

آن چه در جشن پایتختی جوانان جهان اسلام در شیراز  سال 1395 اجرا شد عبارت بود از آن که یک سری از خانم‌ها با لباس‌های محلی و آرایشی نامتعارف، موسیقی اجرا کرده‌اند.

این ماجرای آن جشن بوده است که امام جمعه شیراز را به واکنش واداشته است.

 

 

 

آیت الله ایمانی با بیان اینکه شرط حضور خود در مراسم پایتختی جوانان جهان اسلام را اجرا نشدن موسیقی تعیین کرده بود، گفت: مسئولان گفتند آخر برنامه یک موسیقی سنتی داریم، یعنی بعد از انجام سخنرانی‌ها اما وقتی رفتیم دیدیم مراسم دست کمی از جشن هنر نداشت!

ایمانی با انتقاد شدید نسبت به برگزار کنندگان این برنامه، گفت: آرایش‌ها و لباس‌ها و نشان دادن‌ها؛ آنانی که جشن هنر را دیده بودند می‌گفتند صحنه‌های خاصی که در جشن هنر بود اینجا نبود؛ والا مشابه بود.

 

 حال سوال از مخاطب این است که آیا واقعا این جشن با یک برنامه موسیقی قابل مقایسه با جشن هنر شیراز است؟

این که آن جشن چه بوده، خوب بوده یا بد، حرف دیگری است اما این که یک امام جمعه و یک عالم دینی در کلامش این گونه بی‌مراعاتی کند قطعا جای تامل دارد؟

من فکر نکنم برگزاری یک مراسم موسیقی از سوی هنرمندان چندان تاثیری بر روی فرهنگ امروز ما داشته باشد اما این که کلامی این گونه بخواهد از بزرگان دینی آسان گفته شود، برای آینده شریعت و اعتماد مردمان به ساحت روحانیت مشکل‌زا خواهد بود.
 

ارسال نظر

• نظراتی را که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
• نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.